MUZYKA KLASA IV DZIECIŃSTWO FRYDERYKA CHOPINA

DZIECIŃSTWO FRYDERYKA CHOPINA

dom rodzinny fryderyka chopina w żelazowej woli

DZIECIŃSTWO FRYDERYKA CHOPINA

Fryderyk Chopin (czyta się szopen) żył w latach 1810-1849. To największy polski kompozytor. Od dzieciństwa wykazywał talent muzyczny. Do dziś jego utwory słuchane są na całym świecie.

Fryderyk urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. Jego dzień urodzenia nie jest do końca znany. Uznaje się datę 22 lutego bądź 1 marca za dzień urodzin, dlatego co roku organizowane są koncerty, które trwają tydzień.

Jego ojciec pochodził z Francji i miał na imię Mikołaj, natomiast matka nazywała się Tekla, Justyna Krzyżanowska. Pięknie śpiewała i grała na pianinie. To właśnie ona udzielała trzy letniemu Fryderykowi pierwszych lekcji gdy na fortepianie. Gdy miał sześć lat jego nauką gry na tym instrumencie zajął się Wojciech Żywny.

Jako siedmioletni chłopiec skomponował marsze wojskowe i dwa polonezy. Jeden z nich został opublikowany, dzięki temu stał się szybko sławny.

Rodzina nazywała małego Fryderyka „Fryckiem”. Chłopiec był ulubieńcem swoich sióstr – Izabeli, Ludwiki i Emilii.

Oprócz talentu muzycznego, Fryderyk lubił rysować, kaligrafować oraz wykazywał się talentem literackim. Wraz z siostrą Emilią wystawiał sztuki teatralne własnego autorstwa.