Szkoła Pisania – Naucz się wyrażać myśli jasno i poprawnie!
Pisanie to sztuka, która pozwala nam dzielić się myślami, emocjami i wiedzą. Aby nasze teksty były klarowne i zrozumiałe, warto znać podstawowe zasady tworzenia różnych form wypowiedzi.
Na tej stronie znajdziesz materiały, które w prosty i przystępny sposób pomogą Ci rozwijać umiejętność pisania. Dzięki praktycznym wskazówkom i przykładom nauka stanie się łatwiejsza, a Twoje teksty bardziej poprawne i estetyczne.
Odkrywaj tajniki pisania i rozwijaj swoje umiejętności słowo po słowie!
krajobraz
SŁOWA, KTÓRE MOGĄ BYĆ PRZYDATNE W OPISIE KRAJOBRAZU
Sformułowania określające położenie i ukształtowanie terenu: nad morzem jest usytuowany…, w górach…, nad rzeką znajdują się…, za łąką wznoszą się…, nad dolina rozpościera się.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów krajobrazu: obok, przy, niedaleko,, nieopodal, blisko, w pobliżu, w oddali, poniżej, pod spodem, spomiędzy, z przodu, na pierwszym planie, na drugim planie, w tle.
Przymiotniki określające barwy i kształty: wielokolorowy, zielony, pstrokaty, okrągły, srebrzysty, podłużny, trójkątny.
Pora roku i dnia: wiosenny dzień, lipcowy poranek, zimowy wieczór.
Pogoda: zamieć, upał, ulewa, mżawka, słonecznie, pochmurnie, deszczowo, burzowo.
Nastrój: pogodny, groźny, niezwykły, magiczny.
JAK OPISAĆ KRAJOBRAZ?
Wstęp. Pierwszy akapit. Informacje ogólne na temat opisywanego miejsca.
Rozwinięcie. Drugi akapit. Określamy porę roku i dnia, pogodę, rozmieszczenie elementów krajobrazu (po prawej stronie…, nieco dalej… pomiędzy…, z lewej strony…), ukształtowanie terenu, kolory (można opisać jaki kolor występuje i z czym się kojarzy), nietypowe budowle, ciekawe rośliny.
Zakończenie. Kolejny akapit. Opisujemy emocje wywołane widokiem.