JĘZYK POLSKI KLASA IV – Zasady, które warto znać!
Język polski to nie tylko słowa, ale także zasady, które pomagają nam jasno i poprawnie się komunikować. Na tych stronach znajdziesz materiały wyjaśniające kluczowe zagadnienia gramatyczne w prosty i przystępny sposób. Dzięki ćwiczeniom i przykładom nauka staje się łatwiejsza, a zdobyta wiedza pomaga w lepszym rozumieniu i tworzeniu poprawnych wypowiedzi. Odkrywaj zasady języka polskiego i rozwijaj swoje umiejętności krok po kroku!
Odkrywaj, ucz się, ćwicz!
DOPEŁNIENIE I OKOLICZNIK
CO TO JEST DOPEŁNIENIE?
To część zdania informująca o osobach i rzeczach, które są powiązane z wykonywaną czynnością. Zazwyczaj jest określeniem czasownika. Dopełnienie może być wyrażone rzeczownikiem, lub wyrażeniem przyimkowym.
NA JAKIE PYTANIA ODPOWIADA DOPEŁNIENIE?
Dopełnienie odpowiada na pytania wszystkich przypadków oprócz mianownika: kogo?, czego?, komu?, czemu?, kogo?, co?, (z) kim?, (z) czym?, (o) kim?), (o) czym?
CO TO JEST OKOLICZNIK?
To część zdania informująca o miejscu, czasie, przyczynie, skutku lub celu danej czynności, a także o sposobie, w jaki została ona wykonana. Zazwyczaj jest określeniem czasownika. Może być wyrażony np.: przysłówkiem lub wyrażeniem przyimkowym.
NA JAKIE PTANIA ODPOWIADA OKOLICZNIK?
Okolicznik odpowiada na pytania: kiedy?, gdzie?, skąd?, dokąd?, jak?, w jaki sposób?, dlaczego?, po co?, w jakim celu?
Aby stwierdzić, czy dane określenie jest dopełnieniem, czy – okolicznikiem, należy postawić odpowiednie pytanie.
PRZYKŁADY:
Pochodzę (skąd?, a nie z czego?) z Podlasia.
Byłam (gdzie?, a nie w czym?) w teatrze.