Witamy na stronie „Tymczasem” – miejscu, gdzie w przystępny i zrozumiały sposób tłumaczymy trudne do pojęcia tematy, specjalnie dla współczesnych dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre zagadnienia mogą wydawać się skomplikowane, dlatego staramy się je przełożyć na język, który będzie prosty i klarowny. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wyjaśnieniom te trudności zrozumienia zostaną przezwyciężone, a Wy będziecie mogli z łatwością przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania.

STAROŻYTNE CYWILIZACJE

„RZYM”

Wyobraź sobie miasto, które było tak potężne, że jego wpływ czuć do dziś – to Rzym, serce największego imperium starożytności! Rzymianie zbudowali ogromne budowle, stworzyli prawo, które do dziś jest podstawą w wielu krajach, i wymyślili takie rzeczy jak kalendarz czy centralne ogrzewanie. Gotowy na podróż do czasów starożytnego Rzymu? No to ruszamy!

Romulus i Remus – bracia, którzy zaczęli wszystko

Legenda mówi, że Rzym został założony przez dwóch braci bliźniaków – Romulusa i Remusa. Kiedy byli małymi dziećmi, zły król wrzucił ich do rzeki Tyber, ale na szczęście uratowała ich wilczyca, która ich wykarmiła. Kiedy dorośli, postanowili założyć miasto. Niestety, pokłócili się o to, kto ma być królem. W tej kłótni Romulus zabił Remusa i sam został pierwszym królem miasta, które nazwał Rzymem, od swojego imienia. Tak zaczyna się historia miasta, które miało podbić prawie cały znany świat!

Republika – rządzą wszyscy (no, prawie)

Na początku Rzym nie był imperium, ale republiką, co oznaczało, że nie rządził nim król, lecz wybierani urzędnicy. Najważniejsi byli konsulowie – dwóch mężczyzn, którzy rządzili krajem przez rok. Wszyscy wolni obywatele mieli prawo głosu i mogli brać udział w decyzjach, chociaż nie wszyscy byli równi – kobiety i niewolnicy nie mieli tych samych praw.

Rzymianie wymyślili też prawo, które miało być sprawiedliwe dla wszystkich – nawet dla najbiedniejszych. Stworzyli coś, co nazywamy „Prawem Dwunastu Tablic” – to była pierwsza spisana konstytucja. Dzięki temu wszyscy wiedzieli, co wolno, a czego nie wolno robić.

Legiony – niepokonana armia

Rzymianie mieli jedną z najsilniejszych armii w historii – ich legiony. Legion to była grupa kilku tysięcy świetnie wyszkolonych żołnierzy, którzy potrafili walczyć w każdych warunkach. Rzymianie podbili ogromne terytoria, od Wysp Brytyjskich po Egipt, i dzięki temu stworzyli imperium, które obejmowało prawie cały znany wtedy świat. Żołnierze nosili charakterystyczne hełmy z grzebieniami, a ich zbroje lśniły w słońcu. Jeśli Rzymianie pojawili się pod twoimi murami, to lepiej było się poddać!

Cezar – człowiek, który chciał być królem

Jednym z najsłynniejszych Rzymian był Juliusz Cezar. Był genialnym wodzem, który podbił Galię (dzisiejszą Francję) i zdobył ogromną popularność. Cezar jednak miał większe ambicje – chciał rządzić całym Rzymem jako jedyny władca. To wywołało wojnę domową, którą Cezar wygrał, ale zanim zdążył ogłosić się królem, został zamordowany przez grupę senatorów. To wydarzenie miało ogromny wpływ na historię Rzymu – po śmierci Cezara Rzym przestał być republiką i stał się imperium.

Cesarstwo – imperium, którym rządzi jeden

Po śmierci Cezara do władzy doszedł jego adoptowany syn, Oktawian, który stał się pierwszym cesarzem Rzymu i przyjął imię August. To od tego momentu Rzym stał się cesarstwem, gdzie jeden człowiek miał absolutną władzę. Cesarze nosili purpurowe płaszcze, mieli wielkie pałace i rządzili olbrzymim terytorium. Rzym stał się jeszcze potężniejszy, a jego wpływ rozciągał się na cały basen Morza Śródziemnego.

Koloseum i wielkie igrzyska

Rzymianie uwielbiali rozrywkę. Jednym z najbardziej imponujących budynków w Rzymie było Koloseum – ogromny amfiteatr, gdzie odbywały się walki gladiatorów. Gladiatorzy to byli wojownicy, którzy walczyli na śmierć i życie ku uciesze tłumów. Koloseum mogło pomieścić nawet 50 tysięcy widzów! Organizowano tam także walki z dzikimi zwierzętami, a nawet bitwy morskie – na arenę wpuszczano wodę i statki!

Ale to nie wszystko – Rzymianie mieli także wyścigi rydwanów, które odbywały się na wielkich stadionach zwanych cyrkami. Największy z nich, Circus Maximus, mógł pomieścić nawet 250 tysięcy ludzi! To były naprawdę spektakularne widowiska.

Łaźnie, akwedukty i wynalazki

Rzymianie byli mistrzami inżynierii. Zbudowali ogromne akwedukty – specjalne kanały, które dostarczały wodę do miast. Dzięki nim Rzym miał bieżącą wodę i publiczne łaźnie, gdzie można było się umyć, zrelaksować i spotkać z przyjaciółmi. Łaźnie były jak dzisiejsze spa, ale dużo większe i bardziej luksusowe.

Rzymianie wymyślili też wiele innych rzeczy, które używamy do dziś, jak na przykład beton, drogi (do dziś mówi się „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”), a nawet centralne ogrzewanie w swoich domach!

Koniec imperium

Przez wieki Rzym był potężnym imperium, ale w końcu zaczął słabnąć. Różne plemiona barbarzyńskie, takie jak Wandalowie i Goci, atakowały granice Rzymu, a wewnętrzne konflikty osłabiały cesarstwo. W 476 roku naszej ery cesarstwo zachodniorzymskie upadło, a Rzym przestał być stolicą świata. Jednak to, co Rzymianie stworzyli – ich prawo, architektura, wynalazki i kultura – przetrwało i wpłynęło na całą historię ludzkości.

Dziedzictwo Rzymu

Dlaczego starożytny Rzym jest tak ważny? Bo to właśnie Rzymianie dali nam wiele rzeczy, z których korzystamy do dziś – od dróg, przez kalendarz, po prawo i architekturę. Nawet nasz alfabet pochodzi od Rzymian! Więc kiedy następnym razem zobaczysz jakąś starą rzymską budowlę albo poczujesz, jak równo prowadzi się droga, pamiętaj, że to wszystko zawdzięczamy ludziom, którzy żyli w wielkim mieście nad rzeką Tyber, zwanym Rzymem.