JĘZYK POLSKI KLASA IV SZKOŁA PISANIA JAK NAPISAĆ LIST PRYWATNY?

PRZYKŁADY ZWROTÓW W LIŚCIE PRYWATNYM?

Przykłady zwrotów do adresata: Cześć Marcinie!, Droga Magdo!, Kochana Mamo!, Kochany Tato!, Kochana Babciu!

Powody napisania listu: Bardzo się za Tobą stęskniłam; Dawno nie miałam od Ciebie znaku życia; Ostatnio przypomniałem sobie o naszych wspólnie spędzonych chwilach; Mam teraz więcej czasu, a już dawno się nie kontaktowałyśmy.

Pożegnalne zwroty grzecznościowe: Ściskam Cię mocno, Pozdrawiam serdecznie, Uściski dla całej rodziny, Przesyłam całusy, Do zobaczenia niebawem, Pozdrów ode mnie siostrę.

JAK NAPISAĆ LIST PRYWATNY?

Na czystej, ładnej kartce papieru (można kupić ozdobną papeterię) w prawym górnym rogu zapisujemy nazwę  miejscowości i datę.

Po lewej stronie lub pośrodku umieszczamy zwrot do adresata. Powinien być krótki i serdeczny. Na końcu stawiamy wykrzyknik.

W pierwszym akapicie, na wstępie wyjaśniamy, dlaczego piszemy. Jeśli odpowiadamy na list, to najpierw dziękujemy za niego.

W kolejnych akapitach piszemy najważniejsze informacje o swoich sprawach. Pytamy osobę, do której piszemy, co wydarzyło się u niej od czasu poprzedniego spotkania lub poprzedniego listu.

Każda nowa informacja musi być zapisana od nowego akapitu.

Słowa Ty, Ciebie, Twojej, Was piszemy wielką literą.

List kończymy pożegnalnym zwrotem grzecznościowym. Możemy przekazać pozdrowienia.

Podpisujemy się. Jeśli list pisaliśmy na komputerze, drukujemy go i podpisujemy własnoręcznie.

Jeśli chcemy dopisać coś ważnego, można umieścić dopisek PS (postscriptum) piszemy dodatkową informację i nie podpisujemy się już ponownie.